kulturní centrum Kuřim

soutěž - 3. cena, 2009

spolupráce s Jiřím Halfarem a Jiřím Stejskalíkem

Předmětem soutěže byl návrh rekonstrukce stávajícího kulturního domu. Přes analýzu bolavých míst současné budovy jsme přistoupili k návrhu její přestavby.

Fádní hlavní průčelí kulturního domu nyní splývá s okolím. Hlavní vstup s předsazeným schodištěm je víc bariérou než bránou do objektu. V návrhu se snažíme “Společenské a kulturní centrum” funkčně zapojit do okolí, celkově ho zcivilnět a přitom z něj učinit dominantu náměstí s osobitým výrazem. Přicházející ho v našem návrhu vidí jako tajemnou schránku (blackbox), jak se vynořuje zpoza „zvedající se opony“- dřevěného roštu. V místech vstupu do domu se vzdouvá, podél bočních traktů se rozvolňuje a odhaluje vnitřní prostory - hlavní sál a obchodní plochy.

Schodiště navrhujeme odstranit a nakloněnou rovinou sklesat do podzemního podlaží. Prostor se tudy z náměstí přelévá do vstupního foyer na výšku dvou podlaží, které umožňuje přehlednou orientaci. Do podzemního podlaží jsme při vstupu kolem foyer rozmístili kavárnu, obřadní síň, malý společenský sál, a část kluboven a zkušeben. Prvním nadzemním podlažím prochází od autobusové zastávky do foyer pasáž s obchody a restaurací. Hlavní sál ve druhém podlaží je doplněn o postranní trakty s galeriemi rozšiřujícími sál na požadovanou kapacitu.

boční pohled
boční pohled situace pohled z parku foto zákres
svatební koláž vizualizace - hala půdorys 1. nadzemního podlaží půdorys 2. nadzemního podlaží